Problemy

Bruksizm Kraków – Co to jest i jak leczyć bruksizm?

4.9
(23)

Dziś przychodzimy do Was z tematem, który bardzo często pojawia się u Nas w gabinecie, czyli leczenie bruksizmu. Co to jest bruksizm i jak zwalczyć tę dolegliwość?

Bruksizm - co to takiego?

Bruksizm inaczej znany pod terminem zgrzytania zębami przez sen, dotyka około 10% dorosłej populacji. To nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Schorzenie to głównie objawia się tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki w szczególności w nocy, ale może również występować w dzień. W związku z tym pacjent może, ale nie musi być świadomy tej sytuacji.

Jaka jest przyczyna występowania bruksizmu?

Bruksizm zaliczany jest do parasomnii – czyli zaburzeń, które powodują niepożądane zachowania podczas snu. Należą do nich również lunatykowanie czy paraliż senny. Do przyczyn powstawania bruksizmu możemy zaliczyć długotrwały stres, niską odporność na stres, a także różnego rodzaju wady zgryzu występujące u pacjenta.

Bruksizm - jak się objawia? Jak rozpoznać to schorzenie?

Nocne zgrzytanie zębami trudno jest kontrolować, dlatego jeśli budzisz się rano i czujesz obolałą szczękę, a do tego towarzyszą Ci bóle, czy zawroty głowy, to może to oznaczać, że cierpisz na bruksizm.

Ważne jest, aby nie lekceważyć tych sygnałów, gdyż może to potęgować bolesność zębów, a nawet ich utratę. Im szybciej podjęte zostanie leczenie zgrzytania zębami, tym lepiej dla pacjenta.

Nieleczony bruksizm może nieść za sobą wiele skutków ubocznych – zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych, tj:

  • Ścieranie się szkliwa
  • Wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwowo-skroniowych
  • Powstawanie zmian zapalnych zębów i zębodołów
  • Silnych bólów głowy
  • Asymetrii w pracy mięśni żwaczy

Na czym polega leczenie bruksizmu?

Dzięki ciągłemu postępowi medycyny schorzenie to możemy poddać leczeniu stomatologicznemu, ortodontycznemu, a także terapii behawioralnej. Jednak jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych metod leczenia bruksizmu jest zastosowanie toksyny botulinowej.

Inne zabiegi, które mogą Cię zainteresować:

Toksyna botulinowa- przełom w leczeniu bruksizmu

Toksyna botulinowa inaczej zwana botoksem jest produktem leczniczym stosowanym głównie do przeciwdziałania powstawania zmarszczek, leczenia nadmiernej potliwości, leczenia przewlekłych migren oraz skutecznego zwalczania bruksizmu. Jednak leczenie bruksizmu botoksem też jest praktykowane.

Działanie toksyny botulinowej jest w pełni bezpieczne i daje odwracalne efekty. Głównym celem podania toksyny botulinowej jest zmniejszenie nadaktywności mięśnia żwacza, powodujących tzw. szczękościsk.

Jak wygląda zabieg leczenia bruksizmu i ile trwa?

Cała procedura zabiegowa rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji z lekarzem oraz wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań. Kolejnym etapem jest przygotowanie skóry do zabiegu poprzez nałożenie znieczulenia w postaci kremu na miejsca poddane iniekcji (nie zawsze znieczulenie jest konieczne). Leczenie bruksizmu botoksem polega na iniekcji toksyny botulinowej w odpowiedniej dawce zależnej od nasilenia problemu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastrzyk jest praktycznie bezbolesny. Cały zabieg trwa kilkanaście minut. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest delikatnie zaróżowiona i może wydawać się wrażliwsza, jednak po kilku godzinach wszystko wraca do normy. Bardzo ważne, aby przez pierwsze 24 godziny po zabiegu powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz aktywności fizycznej.

Jak długo utrzymują się efekty i jak często powtarzać zabieg?

Toksyna botulinowa jest w stanie zahamować aktywność mięśnia na czas od 4 do 12 miesięcy, po tym jednak okresie następuje wytworzenie nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych oraz aktywności mięśni powraca. Dlatego pacjenci, chcąc utrzymać efekt, powinni powtarzać zabieg co 7 do 9 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia bruksizmu toksyną botulinową

Leczenie bruksizmu botoksem jest w pełni bezpieczne, jednak występuje grupa pacjentów, którzy ze względu na towarzyszące im schorzenia nie mogą korzystać z zabiegu z toksyną botulinową. Do przeciwwskazań możemy zaliczyć:

  • ciąża i karmienie piersią
  • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
  • uczulenie na albuminę
  • uczulenie na białko jaja kurzego
  • infekcje w miejscu wstrzyknięcia preparatu ( opryszczka, aktywny trądzik)
  • terapia antybiotykami
  • czynne procesy nowotworowe
  • zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków rozrzedzających krew
  • niektóre choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), ALS (stwardnienie zanikowe boczne, Alzheimer)
  • grypa, przeziębienie czy ogólnie pogorszony stan zdrowia

Zabieg leczenia bruksizmu wykonywany jest w naszej klinice (Kraków) przez wysoko wykwalifikowane oraz przesympatyczne Panie doktor Lek. med. est. Monika Źródłowska oraz lek. med. est. Dominika Wnęk.

Zapraszamy do zapisów!

Sprawdź też inne zabiegi kosmetologiczne i zabiegi medycyny estetycznej, które oferuje nasz gabinet medycyny estetycznej i kosmetologii w Krakowie.

Polecamy między innymi zapoznanie się z podstroną: depilacja laserowa

Czy ten tekst był przydatny?

Oceń klikając w gwiazdkę 🙂

Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów 23

Jeszcze nie oceniony

Przepraszamy, że artykuł nie był wyczerpujący.

Pomóż nam poprawić jego jakość.

Zostaw komentarz jak możemy go poprawić.

Dodaj komentarz