Zdrowa skóra

Dobry kosmetolog w Krakowie – czyli jaki?

4.8
(39)

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez moich Klientów brzmi: co to znaczy dobry kosmetolog? W tym artykule podzielę się moją (subiektywną) opinią na ten temat.

Odrobina teorii

Formalnie według definicji kosmetologia to dział dermatologii zajmujący się metodami leczenia i upiększania ciała, wywodzący się z kosmetyki, nauki o racjonalnym pielęgnowaniu ciała. W Polsce, aby formalnie stać się kosmetologiem, należy skończyć studia na kierunku kosmetologia. Studia dzielą się na dwa stopnie, licencjackie i magisterskie. Podczas tych studiów zdobywa się i zalicza wiedzę z zakresu m.in. anatomii, fizjologii, farmakologii, dermatologii, chemii leków i kosmetyków, biotechnologii i wielu innych.

Polskie prawo nie reguluje zawodu kosmetologa, oznacza to, że aby pracować w gabinecie, wykonywać zabiegi na skórze nie trzeba skończyć studiów. Inną drogą do praktykowania tego zawodu jest ukończenie technikum kosmetycznego, czy też samych szkoleń i kursów organizowanych przez różne instytucje, cieszące się większym, czy mniejszym zaufaniem i kompetencjami.

Można spotkać się z opinią, że wiedza teoretyczna jest ważna, ale prawdziwe umiejętności zdobywa się podczas czynnej pracy w tym zawodzie w gabinecie, z Klientami. Pełna zgoda, lecz czy można stać się dobrym praktykiem nie mając oparcia w posiadanej wiedzy, zwłaszcza kiedy pracujemy z ludzkim organizmem? Czy osoba zajmująca się, jak głosi definicja, “metodami leczenia i upiększania ciała” nie powinna posiadać wiedzy o mechanizmach, które zachodzą w organizmie po zabiegach kosmetologicznych czy możliwych powikłaniach. Czy taką wiedzę można zdobyć na weekendowym szkoleniu?

Na własne ryzyko

Dzisiaj coraz częściej (z przerażeniem) obserwuję zjawisko, że jak grzyby po deszczu wyrastają gabinety, w których osoby oferujące usługi z zakresu manicure, pedicure, stylizacji rzęs, wykonują zabiegi takie jak powiększanie ust, wolumetrię, mezoterapię czy nawet botox (który zgodnie z prawem jest lekiem i może być podawany wyłącznie przez lekarzy). Coraz częściej na forach kosmetologicznych można znaleźć pytania o treści “kto poleci szybki i niedrogi kurs powiększania ust “. O kompetencjach do wykonywania poszczególnych zabiegów z zakresu kosmetologii, w szczególności medycyny estetycznej napiszę w osobnym artykule, bo to temat zbyt ważny i zbyt obszerny, żeby poświęcić mu wyłącznie kilka zdań.

Zainteresowanym polecam wygooglować: powikłania po źle wykonanych zabiegach kosmetologii i medycyny estetycznej.

Wracając do tytułowego pytania: Co to znaczy – dobry kosmetolog? 

1. Edukacja

Już na początku wspominałam, że praca z ludzkim organizmem wymaga kierunkowej edukacji i dużej wiedzy z zakresu fizjologii, farmakologii, dermatologii, chemii leków i kosmetyków, biotechnologii i innych. Ta wiedza jest kluczowa i niezbędna każdemu, kto chce świadomie i odpowiedzialnie wykonywać zawód ten zawód. Krótko mówiąc, dobry kosmetolog to taki który ukończył kierunkowe studia, w miarę zdobywania doświadczenia odbył szkolenia i uzyskał certyfikację dla sprzętów, preparatów oraz metod zabiegowych. Dodatkowo wiedzę tą stale aktualizuje, biorąc udział w sympozjach, wykładach, czy śledząc działalność autorytetów w branży.

2. Praktyka

Po drugie ma doświadczenie w pracy ze skórą. W mojej ocenie, aby takie doświadczenie zdobyć, należy kilka lat pracować jako kosmetolog, zdobywać to doświadczenia w pracy z Klientami w różnym wieku, z różnymi problemami i stopniem tych problemów. Pracować na różnych sprzętach i preparatach, mieć porównanie i wiedzę co działa lepiej, a co gorzej, u kogo i dlaczego. Umieć ocenić jakość, pochodzenie i skład preparatów i sprzętów, na których się pracuje, wiedząc, że jakość kosztuje, a dobrego, jakościowego preparatu i sprzętu nie da się kupić na Allegro czy, o zgrozo! Aliexpress. I na koniec trzeba przejść szkołę życia, kiedy klient wraca z powikłaniem po zabiegu. Bo powikłania to kwestia statystyki i jeśli ktoś jest praktykiem to prędzej czy później się one wydarzą. Natomiast dobry kosmetolog wie jak w takiej sytuacji postępować, jak pomóc Klientowi z nich wyjść i jednocześnie nie stracić jego zaufania. Trzeba również wiedzieć gdzie kończą się kompetencje kosmetologa, a zaczynają kompetencje lekarza, oraz jak współpraca między jedną i drugą stroną może pozytywnie wpłynąć na efekty zabiegów i zadowolenie Pacjenta.

3. Relacje

Trzecią, może bardziej indywidualną kwestią, w mojej opinii tak samo ważną, jak dwie poprzednie jest budowanie relacji z Klientem. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze wierzę w tzw. “chemię” między ludźmi. Chcemy przychodzić do osoby, do której mamy zaufanie, którą lubimy, w której towarzystwie czujemy się dobrze i bezpiecznie, z którą dobrze nam się rozmawia. Po drugie tworząc relację z Klientem, jednocześnie tworzymy relacje z jego skórą. Zdrowe i naturalne efekty w pielęgnacji skóry można osiągnąć tylko długofalowo. Dlatego tak ważne jest, żeby znaleźć osobę, która będzie nam pomagała o nią dbać przez lata. Będzie znała jej historię, znała nas i nasz tryb życia, będzie wiedziała jakie zabiegi robiliśmy w przeszłości i jak na nie reaguje nasza skóra. Ta wiedza pozwala znacząco poprawić efektywność zabiegów.

Dobry kosmetolog Kraków

to osoba, która sobą i swoją postawą reprezentuje wszystkie trzy cechy, które wymieniłam. I takich osób, w mojej (oczywiście subiektywnej ;)) opinii powinniśmy szukać w morzu gabinetów, klinik i salonów kosmetycznych.

Czy ten tekst był przydatny?

Oceń klikając w gwiazdkę 🙂

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów 39

Jeszcze nie oceniony

Przepraszamy, że artykuł nie był wyczerpujący.

Pomóż nam poprawić jego jakość.

Zostaw komentarz jak możemy go poprawić.

Dodaj komentarz